Ekonomik seyahat nasıl olmalı

”Para dediğin insanın elinin kiridir” derler! Parasız da hayat olmuyor. Parasız adam gereksiz adamdır diyenler de var maalesef.

Sosyal yaşantımda yıllardan bu yana ne yalan söyleyeyim para ile pek işim olmaz; olsa bile minimum az para harcıyor; az para ile ekonomik olarak çok seyahat ediyor; bazen hiç parasız seyahat ettiğim vakitlerde oluyor.

Pahalı tatil yapmaktan; pahalı seyahatten bıkmadınız mı ?
Seyahat ederken nasıl ucuz ekonomik bütçe ile tatil yapar,az para ile nasıl seyahat ederim diye kara kara düşünenlerden iseniz bunu kendinize dert etmeyin !!
Yaşarken her şeyin bir bedeli olduğu gibi seyahat ederken de bunun bir bedeli illa ki olacaktır. Burada ekonomik seyahati sizlere yazıp anlatırken cebinizden bu süre zarfında hiç para çıkmayacak,seyahat veya tatili bedavaya getireceksiniz diye de bir kural hiç yok!

UCUZ KONAKLAMA NASIL SAĞLARIM

Otel Konaklamalarında Fiyat Tarifelerini Gözden Geçirin !

Otel Konaklamalarında Fiyat Tarifelerini Gözden Geçirin !

Dünyada ve ülkemizde turizm – tatil bölgelerinde misafirlerine konaklama ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanması alanında faaliyet gösteren; farklı şehir veya turizm belde yerleşkelerinde mevcut olan otel, motel,tatil köylerinin sundukları hizmetler bakımından; yıldızlı otellerin diğer alternatif konaklamalar konusunda pahalı olduğunu sizlere söyleyebilirim arkadaşlar.
Bu tanımdan yola çıkarak ucuza veya bedavaya nasıl konaklama yapılır; yeterince doğru bilgi sahibi olun istedim.

Kamp Çadırında Konaklamayı Deneyin

Seyahatlerimde Doğada Konaklıyor Paradan Tasarruf Sağlıyorum !

Seyahatlerimde Doğada Konaklıyor Paradan Tasarruf Sağlıyorum !

Güvenli kamp alanı oluşturduğunuz takdirde ve çadır kurulumunu doğru biliyor, bir de doğayı seviyor; tek başınıza gece korkmuyor; öz güveniniz de var ise sizin için sıkıntı yok demektir!!
Doğada kamp çadırında konaklamak sağlamak size her ne kadar ev veya otel konforu sağlayamaz ise de bedava konaklama konusunda en güzel çözüm kesinlikle kamp çadırında konaklama sağlamanız olacaktır.

Couchsurfing Hizmetlerini Gözardı Etmeyin

Yurt Dışı Seyahatlerimde Couchsurfingi Konaklama Sistemini Kullanırım !

Yurt Dışı Seyahatlerimde Couchsurfingi Konaklama Sistemini Kullanırım !

Çok sık veya belli aralıklar ile seyahat edenlerden iseniz kesinlikle seyahat ettiğiniz ülke veya şehirlerde yaşayan insanlar ile sıcak dostluklar kurarak arkadaşlığınızı ilerletin.
Hem bu sayede dost edineceğiniz gibi; evlerinde konaklama yapmanız gibi tekliflerle de karşılaşabilir couchsurfing sistemi yani ücretsiz aile veya arkadaş evinde ücretsiz konaklama sisteminden yararlanıp istifade etmeniz sizin menfaatinize olacaktır. Hem bu sayede konaklama yaptığınız couchsurfing hizmetlerinden yararlandığınız evde ev işlerine yardım etmiş olur kendinizi konaklama konusunda borçlu hissetmemiş olursunuz!

Konaklamanızda Ev İşlerine Yardım Edin Evde Yabancılık Çekmeyin !

Konaklamanızda Ev İşlerine Yardım Edin Evde Yabancılık Çekmeyin !

Bu konaklama süreciniz içerisinde gerek içme gerekse de konaklama açısından oldukça büyük tasarruf yapacağınız gibi diğer bir yandan da evdeki tüm sosyal ihtiyaçlardan da ücretsiz faydalanırsınız!!

Aile Yanında Oda Kirala – Rent a room in the family system

Aile Evinde Günlük Kalacak Oda Kirala Pişman Olma !

Aile Evinde Günlük Kalacak Oda Kirala Pişman Olma !

Bu bölümde konaklama konusunda insanların pek bilmediği benim de yurt dışı seyahatlerimde sık sık kullandığım ekonomik konaklamanın farklı alternatif seçeneklerinden bir tanesi couchsurfing sisteminin tam tersi olan aile yanında oda kiralama sistemi olan rent a room in the family systemimden bahsetmek istiyorum.
 Rent a room in the family systemini de kullanarak seyahat ve tatil süreciniz içerisince bu sistemde günlük aile yanında belli ücret karşılığı kiralık oda tutabilir daha ekonomik olarak konaklamanızı sağlayabilirsiniz!!
Sizlere tavsiyem alternatif konaklama olarak rent a room in the family sistem oda kiralama seçeneğini mutlaka değerlendirin!

KİŞİSEL BESLENME – YEME İÇME İHTİYAÇLARI

Tabldot Yemek Sistemin Deneyin Ucuz Olduğu Kadar Çeşidi Boldur !

Tabldot Yemek Sistemin Deneyin Ucuz Olduğu Kadar Çeşidi Boldur !

Sıkı durun bakalım,kim demiş gençler seyahat etmiyor diye ?
Şimdiki bölümde yazacaklarım özellikle büyükşehirlerde yaşayıp da fırsat buldukça arada seyahat etmeye çalışan üniversite veya dengi okullarda okuyan; beslenme konusunda gençleri ilgilendiren ucuz ama çeşidi bol olan tabldot yemek sisteminden kısaca bahsetmek istiyorum.

Öğrenciler için büyükşehirde okumak, sosyal hayatı okurken sürdürmek oldukça güçtür. Günlük yaşantınızda sosyal ihtiyaçlarınızın olduğu gibi; para gereksinimi duyabileceğiniz diğer kişisel giderler kapsamında beslenme yemek ihtiyaçlarınız da oldukça ön plandadır!!

Ucuz Ekonomik Beslenme İçin Esnaf Lokantalarını İhmal Etmeyin,Ucuzdur !

Sizleri bilmem ama bedava beslenme konusunda farklı yöntemler kullanan ben; fırsat buldukça da ekonomik beslenme için tabldot seçeneğini de kullanıyorum.

Hem bu sayede ucuza bol çeşit yemek ile karnımı doyurduğum gibi; az para ile aç kalma riskimi minimum seviyeye indiriyorum!
Genel olarak konuyu herkes için ele alacak olursam yeme ihtiyaçlarınız için lüx alışverişler içerisinde bulunan restaurantlar yerine az para ile daha fazla çeşit yemek hizmeti sunan ucuz esnaf lokantalarından ve tabldot hizmeti sunan tabldot temek sisteminden faydalanmak uygun olacaktır!

Semt Pazarlarından Alışveriş Yapın

Semt Pazarları Oldukça Ucuzdur Sakın Pazarları İhmal Etmeyin !

Semt Pazarları Oldukça Ucuzdur Sakın Pazarları İhmal Etmeyin !

Ekonomik beslenmenin diğer bir yönü de lüx restauranta para harcamak istemiyorum kendi başımın çaresine bakarım mantığını taşıyorsanız bu konuda ekonomik alışverişi benimsemiş iseniz size tavsiyem alışverişinizi halk pazarlarından yapmanız olacaktır. Halk semt pazarları hem ucuz olduğu kadar gerek meyve; gerekse de sebze ihtiyaçlarınız için kesinlikle ucuzdur arkadaşlar. Burada hazır semt pazarlarından alışverişten bahsetmişken ucuz ve taze yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz en uygun vakit pazar dağılma saatleri olan akşam vakitleridir. Unutmayın ki pazar toparlanma dağılma zamanları nerede ise ihtiyaçlarınızı bedavaya ve getirmiş olacağınızdan şüpheniz olmasın. Ucuz alışverişte pazar alışverişlerini de ekonomik seyahat yerleri listenize kesinlikle ekleyin!

Kendi Yemeğinizi Kendiniz Yapın

Doğada Yemeğimi Yapıyor Her Zaman Ucuza Beslenmemi Sağlıyorum !

Doğada Yemeğimi Yapıyor Her Zaman Ucuza Beslenmemi Sağlıyorum !

Seyahatte yolda kimler aç kalmak ister ? Haydi bakalım bu konuda parmaklarınızı havada görmek istiyorum arkadaşlar!!
Kişi veya kişiler her ne kadar yolda veya seyahat anında dâhi olsalar bile günlük yemek ihtiyaçlarını bir şekilde kendi belirledikleri şekilde karşılamak zorundadırlar.

ULAŞIM BİLET KAMPANYALARINI TAKİP EDİN

Pazarlık Yapın Benim Gibi İndirimli Yolcu Biletini Kapın !

Pazarlık Yapın Benim Gibi İndirimli Yolcu Biletini Kapın !

Ulaşım konusunda bir çok insanın sıkıntısının olduğunu nerede ise bilmeyen yok; bunu sağır sultan bile biliyor artık!!
Pahalı ulaşım bileti almak kimsenin işine gelmeyeceği gibi seyahat bütçenizden de açık vereceğiniz muhakkak. Burada sizlere ucuz ve ekonomik bilet satın alma konusunu işlerken özellikle dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri de aktarmaya gayret etmekteyim. Evvela bu konuda yapmanız gereken tek şey kesinlikle ulaşım hizmetleri sağlayan otobüs firmaları ile bilet satışı konusunda pazarlık yapmanız; sürekli belli otobüs firması ile seyahat eden kimseler iseniz şayet bu taşıma firmalarının yolcularına sundukları ulaşım kart hizmetlerinden indirimli yararlanabilir, ayrıca önceden yapmış olduğunuz otobüs yolculuklarınız sonucu birikmiş extra puanlarınız karşılığında bedava yolculuk bileti kazanarak beleş – bedava seyahat elde etmiş olursunuz!!

Uçuş Şirketlerinin Promosyonlu Bilet Satışlarından Mutlaka Faydalanın !

Uçuş Şirketlerinin Promosyonlu Bilet Satışlarından Mutlaka Faydalanın !

Havayolu şirketlerinin uçuş hizmetlerinden yararlanmak seyahat etmek istediğiniz ülke veya her neresi olursa olsun bilet satın almak konusunda sürekli havayollarının kampanyalı uçuşlu bilet satış kampanyalarını takip edebilir promosyonlu ekonomik bilet satış kampanyalarından doğru ölçüde faydalanabilirsiniz.

UCUZ ULAŞIM – TOPLU TAŞIMALARI KULLANIN

Şehir İçerisi Hızlı Ulaşımda Tercihim Metro Kullanımından Yana !

Şehir İçerisi Hızlı Ulaşımda Tercihim Metro Kullanımından Yana !

Dünyada en pahalı akaryakıtı kullanan ülke olduğumuzu daha önceki yazımda sizlere belirtmiştim! Genel pahalı yolcu taşımacılığı yapan ulaşım araçlarını ele aldığımızda ki bunlar en başta uçak ve taxi yolcu taşımacılığı konusunda en pahalı ulaşım araçlarıdır.

Özellikle Trenler Uzun Yolculuklarda Çok Ucuz Ekonomiktir !

Özellikle Trenler Uzun Yolculuklarda Çok Ucuz Ekonomiktir !

Şehir içerisi yolcu taşımacılığı yapan tren,minibüs,midibüs, gemi, belediye yolcu otobüsleri,halk otobüsleri, tren, metrobüs, dolmuş, metro trenler, ve toplu yolcu taşıma konusunda en ucuz ulaşım araçlarıdır. Ekonomik seyahat etmek konusunda saymış olduğum bu toplu taşıma araçlarından istifade etmek çok önemlidir.

Belediye Halk Otobüsleri Sizi Toplu Taşır Fakat Ucuza Taşır !

Belediye Halk Otobüsleri Sizi Toplu Taşır Fakat Ucuza Taşır !

Bağımsız olarak seyahat etmek isteyen arkadaşlar sizi de unutmadım. Kendinize şayet öz güveniniz var ise yollarda beklemekten sıkılmam diyorsanız buyurun otostoplu seyahati deneyin.
Sıfır ( 0 ) lira ile ulaşım sağlamış olur; seyahat tatil paranız cebinizde kalır. Ayrıca bedava seyahat şekli olan otostoplu seyahat konulu yazımı okumak isteyen arkadaşlar altta bulunan mavi renkli yazıya bir tıklama ile ulaşabilirler!! dikenliyolunyolcusu.com/…/otostop-nedir-otostop-hakkinda-hersey

İLETİŞİM HİZMETLERİ – ROAMİNG

Gsm Operatörleriin Ucuz Konuşma Paketlerini İnceleyin !

Gsm Operatörleriin Ucuz Konuşma Paketlerini İnceleyin !

Seyahat ederken elbette ki dünyadan da haberdar olacak; iletişiminizi kesmeyecek; teknolojinin nimetlerinden fazlası ile faydalanacaksınız!! Yalnız burada dikkat edeceğiniz konu hangi gsm cep telefon iletişim firmaları sizlere uzun vadeli ekonomik konuşma ve internet paketi hizmeti sunuyorsa tercihinizi bol konuşma mesajlaşma internet paket tarifeleri sunan işletmelerden yana kullanın. Hem baştan da belirttiğim gibi ekonomik seyahatte dikkatli davranacak ölçüyü elden kaçırmayacak; özgürce konuşma şansı yakalamış olacaksınız!

BEDAVA İNTERNET – BEDAVA WİFİ KULLANIN

Beleş Wifi İnternet Bulunca Hiç Affetme Kullan Kesinlikle !

Beleş Wifi İnternet Bulunca Hiç Affetme Kullan Kesinlikle !

Kişi ister seyahat veya tatilde veya her nerede olursa olsun sosyal medyayı takip etmek; internetin sunduğu diğer hizmetlerden özgürce faydalanmak ister.
Gelin görün ki maalesef internet şifresi alabilmek başlı başına büyük bir sorun olmuştur insanlardan. İnternet servis sağlayıcısı olan gsm operatörlerinin abonelerine sundukları internet paketi yeterli gelmeyecektir. Bu yönde bedava wifi kullanmak sizler için en büyük çözüm olacaktır.

Yurt Dışında Beleşe Wifi Buldum Hemen Tepesine Çöktüm !

Yurt Dışında Beleşe Wifi Buldum Hemen Tepesine Çöktüm !

Yurt dışı seyahatlerinizde aileniz veya sevdikleriniz ile rahatça cep telefonundan haberleşmeniz için internetten haberleşme konuşma uygulamalarını akıllı cep telefonlarınıza indirerek wifi sayesinde bedavaya getirebilir,özgürce para vermeden sevdikleriniz ile telefonda haberleşme sağlayabilirsiniz!

KREDİ KARTI KULLANIM – YURT DIŞI HARCAMALARI

Kredi Kartı Kullanımı Tam Bir Tuzaktır Uzak Durun !

Kredi Kartı Kullanımı Tam Bir Tuzaktır Uzak Durun !

”hazıra dağ dayanmaz” !! Günlük yaşantınızda kredi kartı kullanımı o kadar yaygın ki,nerede ise şehir içerisindeki umumi tuvalet – wc ihtiyaçlarımızın ücretini bile kredi kartı ile ödeyecek hale geldik.
Günlük yaşantımızda kredi kartı kullanımı sizin için ne kadar önemli ise özellikle yurt dışı seyahat veya tatillerinde mümkün olmadıkça kesinlikle kredi kartı kullanmayın; şayet acil ihtiyaçlarınız için yurt dışı kredi kartı harcamanız gerekiyorsa sizlere hizmet satışı sunan işletmelerden bankaların kredi kartına uygulamış oldukları kredi kartı harcama komisyonunu dikkatli inceleyip öğrenerek bu konuda az harcama ile doğru adımı atın. Unutmayın ki aşırı kredi kartı kullanımında gerek yurt içi gerekse de yurt dışı kullanımında üzülen yine siz olacaksınız bunu da belirtmeden geçmek istemiyorum!!
Kredi kartı kullanımı yukarıdaki tanımdan da açıkça anlaşılacağı gibi tam bir tuzaktır. Bu tuzağa kapılmayın; konu bağşığında da belirttiğim gibi”hazıra dağ dayanmaz” cümlesini kafanızın bir kenarına not edin; unutmayın!!

SOSYAL MEDYANIN GÜCÜNE İNANIN BELEŞ WİFİ KULLANIN

Cebinize Ücretsiz Görüşme Programı İndirin Bedavaya Görüşme Yapın !

Cebinize Ücretsiz Görüşme Programı İndirin Bedavaya Görüşme Yapın !

Üst kısımda cep telefonu iletişim konusunda da belirttiğim gibi özellikle yurt dışı görüşmelerinde seyahatte veya tailde bulunan insanların yakınlarını arkadaşlarını yurt dışından ucuza arayıp konuşmaları için akıllı telefon diye tabir ettiğimiz android işletim sistemi ile çalışan telefonların bedava iletişim sağlayan uygulamaları google uygulama mağazasından indirmek sureti ile faydalandıkları ücretsiz internet wifi sayesinde hem özgürce internet üzerinden dünyanın bir çok noktaları ile sesli veya görüntülü konuşma yapabilecekleri gibi aynı zamanda dilediği kadar internet üzerinden sosyal medyaya bağlanabilecek; sosyal medya da özgürce dolaşıp bedava iletişimin tadını çıkaracaktır!

GECE HAYATI EĞLENCE MEKANLARINDAN UZAK DURUN

Gece Eğlence Hayatı Tam Bir Tuzaktır Uzak Durun !

Gece Eğlence Hayatı Tam Bir Tuzaktır Uzak Durun !

Hayatınız yaşantınız hep monoton geçecek değil ya. Eğlenmek;felekten bir gece çalmak hepinizin elbette ki en doğal hakkı!
Ama bu konuda ölçüyü sakın kaçırmayın. Özellikle turizmin yoğun olduğu ülke ve şehirlerde eğlence hizmetleri sunan gece clupleri,kumarhaneler,discotek ve buna benzer eğlence hizmetleri sunan işletmelerden uzak durmakta her zaman fayda vardır.Unutmayın ki kontrolsuz ve hesapsızca harcanılan para ekonomik yönden size büyük ölçüde zarar verecektir.
Bu konuda ölçülü olun zarar gören siz olmayın!

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

4 Comments:

 1. Soner abi merhaba. Öncelikle burada bizlerle paylaştığın tum yararlı bilgiler icin çok tesekkur ederiz. Yasadigin deneyimler ile birlikte ogrendigin her seyi bizlerle, deneyimlerine yeni başlayan arkadaslarla paylaşıyorsun. Gunumuzde hala pek cok insanın kesfetmemis oldugu couchsurfing, blablacar ve turevi yardimlasmalar hakkinda bizlere bilgi sunuyorsun. Cok tesekkur ederiz. Yazilarinin devamini bekliyorum. Eline fikrine bilegine saglik! Yollar seninle olsun 🙂

  • Merhaba Gönül Gamze..
   Yorumuma başlamadan önce samimi düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum..
   Doğru ve temiz ilkeli bilgilerden yanayım her zaman..Blogumda insanların bilmedi gereken faydalı bilgileri anlatmayı çok seviyorum..
   Temiz toplum, temiz bilgi, doğru insan, okuyan nesil çok önemli benim için..
   Web blog sayfamı takip et yararlı bilgileti6 sakın kaçırma..
   Sevgilerim ile…

 2. Merhaba sevgili Samet Orhan Türe. Web blog sayfamı takip etmen beni oldukça sevindirdi diyebilirim. Eski web sayfam olan http://www.gezginsoner.com adresim teknik bir hatadan dolayı iptal etmek zorunda kaldım. Ayrıca güzel hoş düşüncelerin için teşekkürü borç biliyorum. Seyahatlerimi ve beni takip etmek için blogumu takipte kal..
  Sevgilerimle..

 3. Samet Orhan Türe

  Soner Hocam merhaba,Ekonomik seyahat konulu yazı dizinizi sonuna kadar okudum,bir yazı bu kadar mükemmel yazılır ancak.
  Çok Gezgin takip ediyorum ama benim idolüm sizsiniz. Soner hocam bu arada diğer siteniz http://www.gezginsoner.com sayfasına giremiyorum uzun bir süre..Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum,selamlar hocam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.