Otostop nedir ve nasıl olmalı

Beleş bedava kim seyahat etmek istemez ki, düşünsenize beş kuruş vermeden dilediğiniz yere yol aldım sevdalardan kendimi bulmak için şarkısını keyifle seslendire seslendire gideceksiniz! Durun bakalım bu iş öyle sizin sandığınız kadar kolay değil, hayatta her şeyin bir bedeli olduğu gibi bu işin de bir bedeli var arkadaşlar. Öyle kolay hazıra konmayın, seyyah abinizin vereceği bilgilere kulak asın!

İşte yeniden seyahat ve yollara dair faydalı bilgiler konu kategorisinde sosyal medya üzerinden arama motorlarında merak edilip en fazla aldığım soruların başında cevaplamam istenen yeni bir konu ile birlikteyiz!

‘Otostop nedir? otostoplu seyahat hakkında her şey” konu başlıklı yazımı sizler için bu hafta kişisel seyahat web blog sayfamda yazdım!

Konuları yazmak benden, okumak sizden olsun. Haydi bakalım arkadaşlar ümit ederim okurken sıkılmaz ve keyif alırsınız!

Merhaba arkadaşlar. Konumuza başlamadan önce dilerseniz otostop nedir tanımından kısaca bahsedip daha sonra konu başlığımızın devamı ile sizleri aşama aşama bilgilendireyim.

OTOSTOP NEDİR? – KISACA OTOSTOP TANIMI

Otostop Fransızca bir kelime (Autostop) olup dilimize sonradan girmiş, tamamen ücretsiz bedava bir yolculuk seyahat şeklidir. Otostop kara arazisinde seyir halindeki herhangi bir ulaşım aracının A noktasından B – C – D… X yönü istikametine doğru başlangıç devam noktasında ulaşım aracı bekleyen kişi veya kişilerin baş parmak havada olacak şekilde ulaşım aracını durdurmak sureti ile taşıtı hareket et – hareket ettir mantığına dayanarak aracı durdurmak sureti ile yolcu veya kişi – kişilerin seyahate dahil olma hareketine kısaca otostop veya otostoplu seyahat demekteyiz arkadaşlar.

Bu arada havada, denizde, karada hareket seyir halinde bulunan uçak, tren, gemiye otostop çekilemeyeceğini bilmeniz gerekmektedir!

KİMLER OTOSTOP ÇEKER?

Evvela konu ile ilgili genel bir soru soracak olursak ”Kimler otostop çeker?” sorusunu aklımıza getirmemiz lazım olacaktır. Ülkemizde bu konuda 17 ila 49 yaş arasında insanların otostoplu seyahate sıcak baktığını ve bu yolla bedava seyahate dahil olduğunu sizlere diyebilirim! Öte yandan otostoplu seyahati fazla aktif olarak kullanan kişiler arasında kısıtlı okul bütçelerinden tasarruf sağlamak amacı ile; birazda macera yaşayalım kafa zihniyetinde olan genç üniversiteli gençlerin olduğunu söylemek, belirtmek yalan olmaz sevgili arkadaşlar.

OTOSTOP BEKLEME NOKTALARI

Fazla kişi ile yola çıkarsanız bizim gibi böyle ortada sap gibi kalırsınız!

Fazla kişi ile yola çıkarsanız bizim gibi böyle ortada sap gibi kalırsınız!

Şimdi arkadaşlar aslında otostop yazımı yazarken burada en fazla vurgulamak istediğim konuların arasında otostop noktaları gelmektedir!

Her ne kadar bir takım seyahatlerle ilgili bazı internet site veya blog sayfaları sabit bekleme noktaları olduğunu sizlere yazmış olsalar da web sayfa – bloglarında; bu konuda sabit işaretlenmiş otostop başlangıç bekleme noktası bulunmamaktadır! Bu gibi asılsız bilgilere kulak asmamalısınız, aksi takdirde yoldan çıkan, saatlerce araç bekleyen; sabır çekmek zorunda bırakılan siz olursunuz; benden söylemesi!

KOLAY OTOPTOP NOKTALARI

Arkadaşlar kolay otostop çekmek seyahate dahil olmak isteyen arkadaşlar kesinlikle seyahat rotaları üzerinde bulundukları başlangıç noktası konusunda şehir çıkış noktalarını,ana yol üzerinde bulunan tali birlemiş yollar,otoban turnike çıkış noktaları ve petrol ofisi gibi dinlenme ihtiyaç noktalarının giderilebildiği durma noktalarında kolaylıkla otostop çekebilirler!

OTOSTOPLU SEYAHAT İÇİN TAVSİYELERİM

Sabırlı Olmayı Öğrenin:

Biraz sabredin. Öyle her aracın hemen sizi alacağını düşünmeyin.

Biraz sabredin. Öyle her aracın hemen sizi alacağını düşünmeyin.

Otostoplu seyahatin bir sabır işi olduğunu sakın unutmayın. Yola çıktıktan sonra gitmek istediğiniz seyahat rotanız yönünde bekleme anınızda öyle her aracın sizi hemen alacağını düşünmeyin. Bu konuda bekleme anında otokontrol yönetimi sizde olup sabretmeye vazgeçmemeye bakın!

İlk bakış çok önemlidir

Otostoplu seyahatte bulunan kimselerin en çok korktukları noktaların başında acaba bir araç benim için durur mu kaygısı telaşı olmuştur. Halbuki yolda seyahat noktasında ilk bakış ilk izlenim çok önemlidir. Yolda olduğunuzu hissettirebilmek için sırt çantalı donanımınız olmalı; araç sürücüsü şoför ile göz teması kurmalısınız,yolda olduğunuz izlenimini kendisine hissetirmelisiniz!

Kırsal alanda otostop çekmeyin Yolda kalmayın:

Her ne şekilde olursa olsun seyahat etmek yolda olmak insana keyif verir. Yalnız seyahat ederken bir çok önemli püf noktaların olduğunu unutmayın. Burada konumuz otostoplu seyahat olduğu için özellikle sizlere tavsiyelerimin arasında kulak ardı etmemenizi istediğim konu arasında kesinlikle kırsal alanda otostoplu seyahatten kaçınmanızı öneriyorum değerli arkadaşlar.

Yıllardır yalnız başıma gerçekleştirdiğim yurt içi ve yurt dışı otostoplu seyahatlerimde bir çok defa sokak köpeklerinin saldırılarına maruz kaldığım gibi; özellikle dağlık ve kırsal alanlarda ulaşım araçlarının çok az bir sıklıkla, bazen de hiç geçmediği alanlarda yollarda bir başıma saatlerce kilometrelerce mesafeleri tüm yaşamış olduğum olumsuz zorluklara rağmen yürüyerek tamamladığımı sizlere abartmadan söyleyebilirim.

Seyahat kararı alan arkadaşlar bu konuda kesinlikle ana yolları tercih edin,kırsal alanda ulaşım aracı bulmanız oldukça zor ve sıkıntılıdır bunu da sizlere bir dip not olarak geçmek isterim.

Dileyen arkadaşlar altta bulunan tamamen kendi çekimim olan dağ başında araç beklerken montajsız ham olarak yayına verdiğim youtube videoma tıklayarak izleme imkanına sahip olurlar.

Bayan Yol Arkadaşı Edinin:

Bayan yol arkadaşı edinin ve kolay yolculuğa dahil olun.

Bayan yol arkadaşı edinin ve kolay yolculuğa dahil olun.

Seyahate karar veren insanların en çok zorlandıkları konuların başında kesinlikle saatlerce ulaşım yolda aracı beklemesi olmuştur. Bu konuda aceleci olmamalısınız! Özellikle seyahate yeni başlayan acemi arkadaşlara, gençlere bu konuda verebileceğim tavsiyeler arasında mümkünse bayan partner arkadaş edinerek birlikte yolculuk yapmak olmalıdır. Hem bu sayede çok daha kolay bir şekilde ulaşım aracının duracağını sizlere diyebilirim.

Seyahate Yalnız Çıkın:

Seyahate tek başıma çıkar otostoplu seyahatte de boş koltuğu kaparım!

Seyahate tek başıma çıkar otostoplu seyahatte de boş koltuğu kaparım!

Kolay ve rahat bir şekilde seyahat etmeyi herkes ister. Bu konuda kişisel öz güveniniz de yerinde ise otostoplu seyahatte yollarda araç bulmanız basit olacaktır. Tek kişilik seyahatlerde kesinlikle araç sahibinin boş bir koltuğu bulunmaktadır. Boş bir koltuk demek bedavaya seyahat eden otostopçu yolcu anlamına gelecektir. Artık araç sürücüsünü durdurduktan sonra ikna etmek size, vicdan ise araç sürücüsünün inisiyatifine kalmıştır!

Erken Saatlerde Yola Çıkın ve Gece Yolculuktan Uzak Durun:

Seyahatte tecrübeli değilseniz gece tek başına otostoplu seyahati denemeyin. Kurt kapar sizi.

Seyahatte tecrübeli değilseniz gece tek başına otostoplu seyahati denemeyin. Kurt kapar sizi!

Yıllardan bu yana özellikle bu işe yeni başlamış gençlere sürekli anlattığım konuların arasında yolda güvenlik ve güvenlik tedbirleri gelmektedir. Biliyorum ki gençlere göre yol demek serüven, heyecan, macera, adrenalin anlamına da gelebilmektedir. Gençken bende bu adrenalin, macera durumunu o zamanlar yaşım gereği yaşadığımı söyleyebilirim!

Fakat burada unutulan bir gerçek var ki, şayet otostoplu seyahate karar vermişseniz seyahat konusunda en erken saatleri seçin; gece tek başınıza yolculuklardan mümkünse kaçının! Unutmayın ki önce can sonra canan demiş atalarımız. Gece araç beklemek sizin için beraberinde bir çok tehlikeye getirecektir.

Fazla Kişi Sayısı Seyahati Olumsuz Etkiler:

Parçalar halinde otostop çekmek taşıt bulma şansınızı fazlasıyla artırır.

Parçalar halinde otostop çekmek taşıt bulma şansınızı fazlasıyla artırır.

Üst kısımda da yazdığım gibi dikkatli okursanız tek başına seyahatin size her zaman daha çok avantaj sağlayacağını söylemiş yazmıştım. Otostoplu seyahatte özellikle birden fazla kişi sayısında yolda otostop çekmeniz kesinlikle zor olacaktır. Bu konuda kişi sayısını daha da azaltarak ayrı ayrı noktalarda birleşmeden otostop çekerek araç durdurmanızı kolaylaştıracağı gibi, üstelikte zamandan tasarrufta sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz!

Sağlam Şoför – Yol Arkadaşları Edinin:

Yolculuk sırasında yollarda çok yardımsever insanlarla karşılabilirsiniz. Tıpkı benim gibi!

Yolculuk sırasında yollarda çok yardımsever insanlarla karşılabilirsiniz. Tıpkı benim gibi!

ve Son olarak; Dürüst açıksözlü olun ve yalan konuşmaktan sakının.

Bol keyifli seyahatler!

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

2 Comments:

  1. Teşekkürler Soner abi! Bu şekilde senin tecrübelerini paylaştığın bilgi yazılarının devamını mutlaka bekleriz! Bol seyahatler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.