Seyahat özgürlüğü mü yoksa kabahat özgürlüğü mü?

Herkese kocaman bir selam arkadaşlar. Konu başlığından da anlaşılacağı gibi bu haftada seyahat ve yollara dair yeni bir faydalı bilgiler yazı makalem ile sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu buradan açıkça belirtmek isterim!

Değerli yol dostlarım. Bizler seyahat edip gezmek isteyen seyyah gezgin tayfası olarak bu konuda birçok şeylerden şikayetçiyiz aslında.Bağlı olduğumuz bir federasyon veya konfederasyon olmadığı için yeri geldiğinde dış kapının mandalı durumunda olduğumuz  ise kaçınılmaz bilinen bir gerçektir. Halbuki seyahat ettiğimiz ülke veya şehirleri baz aldığımızda harcamalarımız ile turizme katkı anlamında her gittiğimiz yerlere destek sağlamaktayız!

Bu haftaki konumuz hepimizi oldukça yakından ilgilendiren; Türkiye’de yaşayan herkesin en temel anayasal hakkı olan seyahat özgürlüğünden bahsetmek istiyorum!

ANAYASAL SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ TANIMI

Seyahatte özgürlük, dinde özgürlük tamamen birbirinden ayrı olmalı!

Seyahatte özgürlük, dinde özgürlük tamamen birbirinden ayrı olmalı!

Türkiye cumhuriyeti anayasasında mevcut 23.maddede seyahat özgürlüğü hakkında aynen şöyle tanımı yapılmaktadır:

Yerleşme ve seyahat hakkı hürriyeti
23. Madde – Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti; suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak… amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.Yukarıda belirttiğim Anayasanın 23.maddesinde açık görüldüğü şekilde herkes seyahat etme özgürlüğüne sahiptir ama helin görün ki seyahat özgürlüğü konusunda asla özgür olduğumuz söylenemez!

PAHALI ULAŞIM – PAHALI AKARYAKIT

Dünyada Neden En Pahalı Akaryakıtı Biz Kullanıyoruz Düşünün Bakalım !

Dünyada Neden En Pahalı Akaryakıtı Biz Kullanıyoruz Düşünün Bakalım !

Dünyada petrol akaryakıt fiyatları litre varil başına hızla düşerken petrol bölgesi olan ülkemizde maşallah artan enflasyon ile birlikte dünyada en pahalı akaryakıtı kullanan ülkelerin başında olduğumuzu sizlere diyebilirim. Akaryakıtın pahalı olduğu bir ülkede ucuz bir seyahati beklemek yanlış olur.

PASAPORT FİYATLARI ÇOK PAHALI

Pahalı Pasaport Kullanım Alanında Dünya Şampiyonuyuz !

Pahalı Pasaport Kullanım Alanında Dünya Şampiyonuyuz !

Dünyanın bir çok ülkesinde en uzun süreli pasaport fiyatları 20 ila 30 USD (Amerikan Doları) iken; bu rakam ülkemizde devletin her yıl 01 ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere otomatik olarak yürürlüğe soktuğu pasaport kullanım süresine bağlı olarak aylık – yıllık kullanım bazında ücreti pasaport alacak vatandaşlarca vergi dairelerine ödenmek sureti ile pasaport harç bedelleri ve il emniyet müdürlüklerine bağlı pasaport şube müdürlüklerinde tanzim edilen pasaport defter fiyatları oldukça pahalı olduğunu sizlere diyebilirim arkadaşlar!

ULAŞIM – YER BAKIM HİZMETLERİ

Ulaşım Yer Bakım Tesisleri Hizmetleri Mutlaka Pahalılığa Yansıyacaktır !

İnsanların yoğun bir şekilde seyahat yolculuk başlangıç noktaları olan otobüs terminalleri, tren garları, havaalanları ve trafiğin yoğun bir şekilde seyrettiği otoban çıkış noktalarında yolcu taşımacılı yapan firmaların veya bu hizmetlerden istifade eden vatandaşın hizmet karşılığında devlete ödedikleri ulaşım, bakım, konaklama, işletme kapsamında firmalardan tahsil edilip hizmetin devamı niteliğinde karşılıklı hizmetlerde arz ve talebe bağlı olarak bu ödemelerden kaynaklanan gider kısmı gelir kâr amacı olacak; uyguladıkları ulaşım; bilet ve diğer bakım parası ister istemez vatandaşın cebinden çıkacak, bu hizmetler tamamen seyahat eden yer hizmetlerinden yararlanan yolcuların eksi hanesinde zamlı tarife olarak geri yansıyacaktır!

Ulaşım Her Hizmetleri-2

Ulaşım hizmetlerinin parası vatandaştan kat kat çıkartılıyor!

VİZELİ ÜLKELER ENGELİ – VİZE HİZMETLERİ

Bizlere ikili davranmadan uğraştırmadan vizemizi hemen onaylayın!

Bizlere ikili davranmadan uğraştırmadan vizemizi hemen onaylayın!

Elin oğlu yabancı turistler tatil veya gezme amaçlı ülkemize vizesiz bir şekilde elini kolunu sallayarak pasaportları ile gümrük kapılarımızdan giriş yaparken ülke olarak onlara ses çıkartmıyor; Türk misafirperverliğimizin en güzel örneğini ülkemizde rahat etmeleri açısından onlara kolaylıklar sağlıyoruz!

Türklere vatandaşlarına yabancı konsolosluklarca uygulanan vize engeli yaptırımlarında özellikle çok gelişmiş Avrupa ülkeleri tarafından ve süper güç Amerika’ya 11 eylül 2001 tarihinde yapılan hava saldırısından sonra uyguladıkları önleyici güvenlik hizmet ve soruşturmalarından sonra bu ülkeye girişlerimiz sıkı bir güvenlik kontrollerinden itibaren sorgulanmakta adeta kılı kırk yapmaktalar!

DİPLOMATİK SİYASİ GİRİŞİM – İKİLİ İLİŞKİLER

Hükümet Diplomatik Alanda İkili Görüşmelere Hız Vermeli !

Hükümet Diplomatik Alanda İkili Görüşmelere Hız Vermeli !

Diğer taraftan yabancı ülkeler tarafından ülkem insanının konsolosluklara yaptığı vize talepleri karşısında hüsrana uğruyor,adeta gidin kardeşim gelmeyin bizim ülkemize, başka ülkelere seyahat edin anlamında çoğu zaman vize alımı konusunda ret cevapları almaktayız!!!
Bizler seyahat etmek istediğimiz ülkelerin konsolosluklarında vize kuyruklarında bekliyor, yabancı konsoloslukların vermek istedikleri vizeler için tapu senedi, banka hesaplarımızda yüklü paralar,konaklama sağlayacağımız otel rezervasyonu, yurt dışından sağlam referans bulma ve diğer taleplerimiz için bir oraya; bir buraya yılmadan usanmadan koşturma halinde evrak tamamlama peşinde bırakılıyor, çoğu zaman konsolosluk kapılarında günlerce sabahlara kadar vize kuyruğunda sabahlıyoruz!

Bu konuda en büyük atılacak çabalar dış işleri bakanlığı yetkililerine düşmekte,ülkemiz vatandaşlarına uygulanan vize engellerinin kaldırılması yönünde veya konsolosluklardan alınacak olan dolaşım serbestisi vizenin verilmesi konusunda maksimum ölçüde tolerans tanınmalı;serbest dolaşım hakkımız sağlanmalıdır..

15 Temmuz Darbesi Sonrası Yurtdışı Çıkışları Kısıtlanmış Durumda !

15 Temmuz Darbesi Sonrası Yurtdışı Çıkışları Kısıtlanmış Durumda !

Ülkemizde 15 Temmuz Cuma günü FETÖ’cü askeri grupların mevcut hükümeti devirmek ve anayasal düzeni bozmak maksadı ile giriştikleri darbe veya darbe teşebbüsünden sonra hükümetin almış olduğu 3 aylık geçici olağanüstü hal (OHAL) kararından sonra yurt dışına çıkışlarda ciddi ölçüde sınırlandırmalar veya suç kapsamına dahil olanların araştırılip yurt dışına kaçışlarını engellemek adına yakalanması anlamında seyahat özgürlüğüne kısıtlama getirildiği de ciddi bir engellemedir!!!

Başka bir güne başka bir zamanda yine yeniden görüşmek dileği ile sevgili arkadaşlar… Sağlıkla sağlıcakla kalın!!

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

6 Comments:

 1. Serhat küçük

  Sitede istedigim her bilgi fazlasiyka mevcut yapanların ellerine saglik

 2. Tuğba Akçalı

  Oldukça açıklayıcı güzel bir yazı olmuş klavyenize emeğimize sağlık Seyyah Soner Gürkan Yücel hocam.
  Uzun zamandır sizi sosyal medyadan ve googleden takip ediyorum.
  Yeni yazılarınızıı sabırsızlıkla bekliyoruz,aikecek dizi ve seyahatlerinizi takip ediyoruz.

 3. Samet Orhan Türe

  Soner Gürkan Yücel Hocam. Yıllardan bu yana sizi ve seyahatlerinizi sosyal medyadan takip ediyor hayat seyahat şeklinizi; özellikle yürüyerek seyahat etmeniz mükemmel..
  Engin bilgi ve deneyimlerinizi sürekli görmek tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz.
  Tüm yazılarınız altın değerinde inanin..
  Özellikle bizim gibi genç nesillere verdiğiniz desteklerken dolayı şükranlarımı sunuyorum,seyahat hayatımızda başarılar diliyorum Soner hocam..
  Tesekkur ediyorum..

  • Merhaba Samet Orhan Türe. Öncelikle samimi içten mesajın için teşekkür ediyorum. Seyahat,kamp ve yollara dair deneyimlerimi web blog takipçilerim ile bilgilenmeleri açısından yazıp deneyim kazanmalarını her zaman istemekteyim.Unutmayalım ki doğru eğitim temiz bilgi ve öğrenmeden geçer.Seyahatler ile neler öğrenmek istersen web blogumda bulabileceğinden emin olabilirsin.. Umarım bir gün artık sende yola düşer;deneyimlerini senden sonra gelecek olan genç kuşak nesillere aktarırsın.Web blogumu takipte kal.Sevgilerim ile genç arkadaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.