Sırt çantası çantaya dair herşey

Yapmak istediğiniz aktiviteye göre İhtiyacınıza doğru ölçüde cevap verecek sırt çantası mı satın almak istiyorsunuz?
Fakat doğru sırt çantası seçimi konusunda eksik bilgi veya hiç bir bilginiz yok ise buyurun doğru bilgiyi kamp ve seyahatin uzmanından öğrenin.

İşte yeniden merhabalar değerli arkadaşlarım.
En nihayetinde her hafta yeni bir bilgi akışında olduğu gibi, taze taze yepyeni bir faydalı bilgi ile bu hafta da sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu söylesem benim için yalan olmaz.
Birlikteliğimizin bu bölümünde sizlere sırt çantası seçimi, sırt çantasına dair aklınıza takılan soruların cevaplarını yazarak anlatmaya çalışacağım.

Bilindiği üzere sırt çantası üretimi yapan firmalar; insanların arz ve talebine bağlı olarak piyasaya farklı model ve yapılarda; kalitesine, kullanım alanı bakımından renkli kumaşlardan üretip tasarlamış oldukları; özelliğine göre farklı fiyatlarda sırt çantalarını satışa sunmuşlardır.
Sırt çantaları, kullanım alanı bakımından 4 farklı çeşide ayrılmış olup; yapmak istediğiniz aktiviteye göre değişmektedir.
Şimdi burada sırt çantası seçimi yaparken en önemli etken nelere dikkat etmeli; buna bağlı olarak ihtiyaca cevap verebilecek nasıl bir seyahat çantası tercih sebebimiz olmalıdır ( …. ? ) sorusu akla en çok gelen soru olacaktır.

SIRT ÇANTASI SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Çanta Seçerken Kesinlikle Doğru Çantayı Tercih Edin !

Sırt çanta satın alma, sırt çantasına dair bilgiler konusunda maalesef insanlarımızın yeterince eksik bilgiye sahip olduğunu buradan sizlere söyleyebilirim arkadaşlar.
Sırt çantası seçimi yaparken öncelikli olarak nasıl bir sırt çantası istediğinize doğru bir şekilde karar verip; bu konuda fiyat açısından ciddi bir piyasa araştırması yapmalı, yapmak istediğiniz aktiviteye göre ihtiyacınıza cevap verebilecek marka model ve litre hacim ölçüsüne sahip sırt çantası tercih edilmeli; fiyat konusunda internet üzerinden güvenilir alışveriş sitelerinden satış yapan outdoor firmaları tercih etmeli;ayrıca yine çanta seçimi konusunda herhangi bir bilginiz yok ise konu ile ilgili profesyonel seyyah ve gezginlerden bilgi açısından destek almalısınız.

Çanta Seçerken Metal Sırt Destekli Olmasına Dikkat Edin Arkadaşlar !

Şimdi gelelim sırt çantası seçimine balğı olarak gerekli diğer bilğilere sevgili arkadaşlar.
Seyahat sırt çantası seçimi yaparken çok amaçlı eşya cepleri; muhteviyatında (içerik ) sağlık açısından dik durmanızı sağlayacak olan bel ve sırt destekli, metal çubukları olmalı,özellikle uzun süreli sağlıklı kullanabilmeniz için üretiminde kalın dolgu kumaşlı sırt çantası; perlon ( kolon )iplerinin bol ve sağlamlığı; omuz askı bölmesinin süspansiyonlu ayarlanabilir olmasına özen göstermenizde fayda var değerli arkadaşlarım.

ÖĞRENCİ TİP SIRT ÇANTALAR

Bu Tip Çantalar Günlük Yaşamda Yoğun Olarak Kullanılmaktadır !

Öğrenci tipi sırt çantalar yapısal ve hacimsel litre bazında diğer uzun mesafe sırt çantalarına nazaran kullanım ve taşınabilinirliği bakımından oldukça kısıtlı ufak ebat ölçülere sahip olup; marka, fiyat, model ve kumaş üretim çeşidine; özellikle ucuzluğu, kullanım alanına bağlı olarak öğrenciler, günü birlik trekking, hickhiking faaliyetleri gerçekleştiren doğa yürüyüşçüleri, şehir içerisi yaşamsal alanlarda yaşayan diğer kullanıcıları arasında en fazla rağbet göre çanta çeşidi olduğunu söyleyebilirim.

GEZGİN TİPİ SIRT ÇANTALAR

Çanta Satın Alırken Çok Amaçlı Olmasına; Kumaşına Dikkat Edin !

Bu tip sırt çantalar isminden de anlaşılacağı gibi özellikle uzun mesafeli kıtalar arası seyahat edecek insanlar için üretilmiş olup; üretimi esnasında perlonlarının sağlamlığı; geniş ayarlanabilir süspansiyonu ve omuz askı kemer bağlantıları, bel desteği; dahili – harici mevcut sırt destekli metal çubukları sayesinde kullanımına bağlı olarak sağlık açısı bakımından oldukça avantaj sağlamakla beraber, hacim ( litre ) ölçüsü, kullanılabilirlik özelliğine göre ( ön – yan cepler ) tercih edilen geniş hacimli çantalardır.

ALPİNİST ÇANTALAR ( DAĞCI SIRT ÇANTALARI )

Alpinist Sırt Çanta Sizi Asla Yarı Yolda Bırakmaz !

Alpinist çanta olarak tabir ettiğimiz sırt çantaları ( Dağcı Çantası ) yapı itibari ile diğer sırt çantaları ile karşılaştırdığımız zaman çok amaçlı yapısal işlevseliği yanı sıra uzun vadede kullanışlı olması bakımından extrem dağcılık sporu faaliyetleri gerçekleştiren dağcılar( bkz. alpinistler) tarafından en fazla tercih edilen çantalar arasında yerini almaktadır.
Aslına bakarsanız alpinist dağ tipi sırt çantaları; kullanım alanı, yapısal dizaynı bakımdan uzun mesafe yürüyüşü gerçekleştiren gezgin seyyah-i tip sırt çantaları ile bire bir aynı dizayn ile eşdeğer olarak tasarlanmış olup, aralarında fazlaca bir yapısal fark bulunmamakla beraber ince uzun olması sebebi ile diğerlerinden kolayca ayırmak mümkündür.
Burada dağcı alpinist sırt çantası dememizin sebebi, çok amaçlı ve dayanıklı kumaştan üretilip tasarlanmış olmasıdır!!

KAMUFLAJ DESENLİ SIRT ÇANTALAR

Bu Tip Desenli Çantalar Gezginlerce Fazla Tercih Edilmemektedir !

Kamuflaj desenli sırt çantaları diğer çanta çeşitlerinden ayıran en önemli unsur; üretiminde kullanılan kumaşına bağlı renk dokusu bakımından doğaya hakim renklerle birebir uyumlu olup, özellikle doğada avcılık atıcılık sporları ile ilgilenen kişiler tarafından en fazla tercih edilen çantalar arasındadır.
Özellikle bu tip çantaların tercih edilmelerinin genel sebebi; kumaşının kalın ve dayanıklı olmasına bağlıdır.
Kamuflaj askeri sırt çantalarının dayanıklı olması bakımından uzun mesafe seyahat eden insanlar arasında da her ne kadar bir parça da olsa tercih edenlerin olduğunu burada da söylemek mümkün olacaktır. Bu tercih tamamen kişinin kullanım alanına ve zevkine kalmış bir tercih olduğunu buradan sizlere hatırlatmamda fayda vardır.

YAĞMUR KORUYUCU ( PACK RAİN COVER ) NE İŞE YARAR ?

Pack Rain Cover Yağışlı Havalarda Eşyalarınızı Islanmaktan Kesinlikle Korur !

Evet arkadaşlar; sizlere çantaya dair bilinen birtakım bilgileri paylaştıktan sonra gelelim sırt çantanızı yağış ve ıslanma gibi olumsuz durumlardan etkilenmemesi için çanta yağmur koruyucu olan ” Pack Rain Cover ” dan kısaca bahsetmek isterim.
Pack rain cover ismini verdiğimiz koruyucu özel başlıklı kumaşı; imalatında yapılan kaygan su geçirmezlik özelliği sayesinde hem çanta içerisindeki eşyalarınızı koruyacağı gibi hemde dış etkenlerden etkilenerek çantanızı tozlanma ve kirlenmelere karşı koruyacak olup daha sağlıklı olarak uzun vadede kullanılmasını sağlayacaktır!
Sırt çanta satın alırken kesilikle tavsiyem; seyahatiniz boyunca çantanızın ufak cep gözlerinde pack rain cover bulundurmanızdır.

ÇANTANIZI ÖZENLİ DÜZGÜN KULLANMAYA ÇALIŞIN

Sökük Yırtık Bir Sırt Çantası Seyahat Performansınızı Olumsuz Etkileyecektir !

Özellikle seyahat ve kampçılığa yeni başlayıp deneyim kazanmak isteyen genç gezginlerin yaptıkları en büyük hataların başında çanta eşya yerleşim planını bilmemelerinden kaynaklı olarak çanta içerisine plansız bir şekilde gelişi güzel fazladan istifledikleri kıyafet ve kamp araç gereçleri gelmektedir.
Unutulmamalı ki fazladan çantanıza yerleştirdiğiniz eşyalar yürüyüş rotanızda taşıma anında sizlere ağırlık yapacağı gibi; gereksiz ağırlığa bağlı olarak ilerleyen zaman dilimlerinde bedeninizde sağlık açısından ciddi derecede kalıcı eklem, kas ağrılı hasarlara yol açacak; aşırı ağırlık ve eşya istifinden dolayı sırt çantanızın dikişli alanlarında sökülme; perlonlarda deforme, klipslerde kopmalara neden olacağı gibi, sırt çantanıza tamiri zor olacak şekilde zarar verecektir.

SIRT ÇANTASI YERLEŞTİRME PLANINI DOĞRU UYGULAYIN

Sırt Çanta Yerleştirme Planını Kesinlikle Bilmelisiniz !

Bir üst konu başlığında da yazdığım gibi kesinlikle doğru seyahat adımlarında en önemli etkenlerden bir tanesi de sırt çanta yerleşim planı gelmektedir. Seyahat süreciniz içerisinde çantanızda yerleşik düzende mevcut olan kamp malzemelerinize ihtiyaç duyacak; kolaylığı ve ulaşılabilirliği bakımından sık olarak kullandığınız malzemeleri kolay ve çabuk ulaşabileceğiniz cep gözlere yerleştirerek rahatlıkla ulaşmayı denemeniz menfaatinize olacaktır.
Hem bu sayede zamandan da kazanmış olacak; eşya çıkarma doldurma gibi zahmete de girmiş olmayacaksınız.

Şimdilik konu hakkında yazacaklarım bu kadar değerli arkadaşlarım. Okuyuculara yardımı olması bakımından yazımı paylaşırsanız beni çok mutlu edersiniz. Başka bir günde; başka bir zamanda yine bir faydalı bilgiler yazı dizimde yeniden görüşmek dileği ile.
Sağlıkla,sağlıcakla kalınız!!

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

2 Comments:

 1. Serhat küçük

  Çok mükemmel bir yazı olmuş tamda çanta alacak olduğum zamana deng gelmeside ayri bir güzellik

  • Sırt çantası seçimi konusunda gerçekten yardımı olmuşsa kendi adıma sevindim Serhat Küçük kardeşim.
   Faydalı bilgiler konusunda gezmeye gönül vermiş genç arkadaşlara bilgi açısından yeni yazılarım devam edecektir, web bloğumu takip et bilgide haberin olsun.
   Selam ve sevgilerim ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.