Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapıları açılıyor

Toplum olarak komşuluk ilişkilerine ne kadar önem veriyoruz acaba?
Ne yalan söyleyeyim evim olmadığı, yerleşik olmayan bir düzenim ve bu düzensizliğe rağmen evsiz göçebe hayatımdan dolayı bu yaşıma rağmen pek komşumun olmadığını sizlere yalansız söyleyebilirim.
Yani sizin anlayacağınız bir gün burada; bir gün orada,ama yarın nerede olacağımı hiç bilmiyorum.

Atalarımızın komşuluk üzerine söylediği aklımda kalan birkaç nasihat niteliğindeki anlamlı iki atasözü var.
” Komşu komşunun Külüne Muhtaçtır ” ve ” Ev Alma Komşu Al ” diye !
Türkiye’de ülkeler arası lojistik taşıma ve artan iş hacmine göre. transit yolcu taşımacılığında karşılıklı olarak sürdürülen hali hazırda mevcut olan sınır kapılarımızın yeterli olduğunu söylemek doğru olamaz.
Bu durumdan dolayıdır ki arz ve talebe bağlı olarak mevcut sınır kapılarının ihtiyaçtan doğan yetersizliğini bir nebzede olsa rahatlatmak adına alınan isabetli karar ile yeni sınır gümrük kapılarının açılışı elzem hale gelmiş olacaktır.
Hem bu sayede karşılıklı olarak komşu ülkeler arasında açılacak yeni sınır kapıları ile zamandan tasarruf sağlanacağı gibi; yenilenen son teknolojik donanım ve düzenlemeler ile, gerek ticari yolcu ve yük taşımacılığında her iki ülke insanları turizm ve lojistik yük taşımacılığı konusunda rahat nefes alacaklardır.

YENİ SINIR KAPILARI AÇILIŞLARI YOLDA

Mecliste Sınır Kapıları Artırım Kararı Alındı !

Geçtiğimiz günlerde yanı başımızdaki sınır komşumuz İran İslam Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Gümrük Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldikleri toplantıda her iki ülke yetkililerince alınan ortak karar ile Türkiye ve İran arasında faal durumda olan mevcut sınır kapılarının artırılması yönünde anlaşmaya varıldı.

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi ) Genel kurulunda Türkiye İran İslam Cumhuriyeti arasında yeni sınır kapılarının açılmasını ön gören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Kabul edilen yeni tasarıya göre.Uluslararası yolcu ve transit taşımacılığın yanı sıra arac trafiğinde kullanılacaktır.Güzergah sayısını artırmak amacı ile Dilucu – Maku Kara Hudut Kapısı ve Kapıköy – Razi Kara Hudut Kapısı faaliyete geçirilecek.

Türkiye ve İran arasında faal durumda olan mevcut sınır kapılarının artırılması yönünde anlaşmaya varıldı.

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

One Comment:

  1. Selamlar,

    Konuyla ilgili 2017 Şubat tarihli haberden başka kaynak yok. Hatta AA nın sitesindeki konu başlığı bile boş çıkıyor.
    Bahsi geçen yol vs proje uzun yıllar alacak bir proje midir? Yoksa “hadi yarın açıyoruz kapıları buyrun İran’a” şeklinde bir haber midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.