Güvenli taşıt araç seyahat önerileri

Merhaba sevgili takipçilerim ve sevgili araç sürücüleri.
Yıllardır seyahatler ve yollara dair üniversitelerde gerçekleştirdiğim seminer, konferans ve sunumlarımda ısrar ile özellikle altını çizdiğim güvenlik konularını anlatmaktan ne ben yoruldum,ne de katılımcılar beni sabırla dinlemekten bıkmadılar!!
Yeniden yaşam; seyahat ve yollara dair faydalı bilgiler konu kategorisinde bu hafta sizlere kara ulaşım araçları ile ilgili güvenli taşıt seyahati nedir, nasıl olmalıdır? Trafik kazalarının oluş sebepleri ve buna bağlı olarak neden – niçin sorularının yanıtlarını bulabileceğiniz; bu konuda alınması gerekli önlem ve güvenlik tedbirlerini blogumda okuyabilirsiniz.
Evvela arzu ederseniz kapsamlı konumuza başlamadan önce güvenli seyahat nedir? Sonrasında alınacak güvenlik tedbirlerini bir bir gözden geçirelim.

GENEL GÜVENLİK

Şehir İçerisi Hız Yaya Geçiş Güvenliğini Riske Sokmaktadır !

Şehir İçerisi Hız Yaya Geçiş Güvenliğini Riske Sokmaktadır !

İnsanoğlu yaşadığı süre içerisinde ister seyahatte, ister her nerede hangi şartlar altında yaşıyor olursa olsun; yaşam denilen ince çizgi boyunca her zaman tehlikeye maruz kalacağı gibi tedbirsiz ve dikkatsiz hareketleri neticesi veya ihmalkâr davranışları sonucu belki sakat kalacak; kim bilir belki de ölüp bu dünyadan çoktan öteki dünyaya göçüp gitmiş olacaktır!!!

Trafik kazaları, kazalı yaralanma ve yaralanmaya bağlı kalıcı sakatlıklar, psikolojik travmalar ve diğer olumsuz etkenler, ve en kötüsü de ölümler….!!!
Terör dediğimiz baş belasının sadece savaşlar ve çatışmalardan ibaret olmadığını,yanı başımızda yaşanan trafik terörü yüzünden canım ülkemin trafik kurallarına uymayan eğitim ve bilinçten yoksun taşıt sürücüleri yüzünden maşallahı var.
Trafik akışında bilinçsizce yapılan sürücü kural ihlalleri sonucu onlarca- yüzlerce; hatta binlerce yaralamalı veya ölümlü kazalar neticesinde sakat kalan, buna bağlı olarak yapılan kazalar sonrası yetim – öksüz çocuklar, gözü yaşlı ana – baba, bekar veya dul kalan  eş; maalesef bir koca hiç uğruna sönen ocaklar, yitip giden canlar ve dahası. Niceleri…. niceleri!!

TELEVİZYON -SOSYAL MEDYA HABERLERİ

Artık Böyle Haberleri Televizyonlarda Görmekten Sıkıldık !

Artık Böyle Haberleri Televizyonlarda Görmekten Sıkıldık !

Toplum, millet olarak temel hata mantığını güden; bu mantıkla hareket eden insanlar olarak maalesef yapılan hatalardan ders almıyor; adam amaaann boş ver bana bir şey olmaz diyerek ihmalkâr davranışlarımız neticesinde adeta kazaya davetiye çıkardığımız gibi sürüş esnasında olabilecek kazalar sonucu hem kendi can güvenliğimizi hem de diğer sürücüleri yaşantısını olası kazada riske soktuğunuzu unutmamalısınız!!
Yukarıda  saydığım kazalı yaralanmaya bağlı veya sonu ölümle sonuçlanan olumsuz örnek ve tanımlamaları günlük hayatımızda televizyon, radio haber kanallarında, sosyal medya internet haber portalı yayın sitelerinde sıkça görmekteyiz arkadaşlar!!

Bu bağlamda affınıza sığınarak bu haberlerden bir tanesini seçerek olumsuz ölümlü kazanın örneğini burada sizlere paylaşmak istedim. Buyurun buraya tıklayın ölümlü kazalardan sadece bir tanesine göz atabilirsiniz arkadaşlar.

GÜVENLİ SEYAHAT NEDİR

Bilinçli Şoför Trafik Kurallarına Riayet Gösteren İnsandır !

Bilinçli Şoför Trafik Kurallarına Riayet Gösteren İnsandır !

Seyahat edecek herhangi birey veya bireylerin seyahat etmek istediği ulaşım aracının; taşıt hareket başlangıç noktasından ulaşımın son bulacağı varış noktasına kadar süregelen süreç içerisinde kişi veya kişilerin bu hareket eylemi içerisinde alacakları güvenli yol ve sürüş tedbirlerine güvenli seyahat; bu yolda alınacak tüm önemli tedbirlere de güvenli seyahat tedbirleri olarak tanımlıyoruz arkadaşlar!!

TRAFİK KAZALARININ OLUŞUM SEBEPLERİ

Aşırı Sürat Sonrası Durum Şekilde Gördüğünüz Gibi Arkadaşlar !

Aşırı Sürat Sonrası Durum Şekilde Gördüğünüz Gibi Arkadaşlar !

1.Dikkat dağınıklığı; uykusuzluk – aşırı yorgunluk, dikkatsiz taşıt kullanımı
2. 
Trafik akışını tehlikeye düşürecek yanlış hal ve hareketler  sergilemek (Hatalı Sollama) – Aşırı hız, drift atmak
3. Madde bağımlılığı (Psiko – Narko İlaç Kullanımı), alkollü taşıt kullanımı
4.İklim şartları (Mevsimsel Yol Durumu) – Hatalı yol yapımı.
5.Sürüş esnasında taşıt içerisi cep telefonu kullanımı.
6.Trafik işaret ve işaretçileri uyarılarını dikkate almamak.
7.Düzensiz ve eksik yapılan taşıt – araç bakım tamiri vb,vs.
8.Ehil olmayan yaşta ehliyetsiz araç ve taşıt kullanmak.
Yukarıda saydığım bu ve bunun dışında olumsuz diğer tüm davranışlar trafik kazalarına bilinçsizce davetiye çıkarmaktadır.

TRAFİKTE ÇÖZÜM YOLLARI

Güvenli seyahatte her şeyin bir çözümü olduğu gibi bu konuda taşıt – araç sürüşü konusunda sürücüler için de çözüm yolları bulunmakta olup bu konuda tamamen doğru eğitim ve bilinçli doğru taşıt kullanımından geçtiğini unutmayın.
Aşağıdaki bölümlerde olumsuz trafik seyrini değiştirecek kaza ve hatalara yol açacak sebeplerden, sıkça yapılan yanlışlıklardan bazılarını örnek olarak sizlere göstermeye çalışacağım!!

CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞINIZDAN VAZGEÇİN

Sürüş Esnasında Cep Telefonu Görüşmeleri Kazaya Daveti Çıkartmaktadır !

Sürüş Esnasında Cep Telefonu Görüşmeleri Kazaya Daveti Çıkartmaktadır !

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında yapılan ciddi veri istatistik araştırmalarında sürücülerin yaptığı en büyük hatalar arasında sürüş esnsında iken cep telefonu ile görüşme mesajlaşma gelmektedir. Çok gelişmiş ülkelerle ülkemizi bu durumu kıyasladığımız zaman ülkemiz bu konuda rekor sayıda kaza oranlarına göre üst sıralarda yerini koruduğu gibi, rekoru da kimselere kaptırmaya niyeti yok gibi gözüküyor!
Bu konuda yapılacak en doğru karar telefon görüşmeleri için uygun ve kontrollü bir şekilde araç sağa yol kenarına trafiği aksatmayacak şekilde cep park dediğimiz güvenli alana çekilmeli hem sürücü kendi canını hemde diğer sürücülerin canını kontrol altına almalıdır.

Birileri Artık Bu Trafik Terörüne Dur Demeli !

Birileri Artık Bu Trafik Terörüne Dur Demeli !

Canım Türkiye’min trafik kurallarına uymayan bilinçsiz sürücüleri yüzünden  maşallahı var. Tüm bu olumsuzluklara istinaden bakkaldan zeytin ekmek, kasaptan kıyma alır gibi sorumsuzca para karşılığı verilen sürücü ehliyet belgesi; eksik  yapılan veya görmezden gelinen trafik denetimlerinin  kazalara davetiye çıkaran diğer etkin etkenlerin başında olduğunu da burada sıralamak mümkündür değerli arkadaşlar!!

Arkadaşlar burada size yukarıda belirttiğim açıklamalardan sonra buyurun dilerseniz kara ulaşım araçlarında yaptığımız ihmalkarlıkları ve çözüm yollarına göre yapılması gerekenleri gözden geçirelim!

EMNİYET KEMERİNİZİ MUTLAKA TAKIN

Can Güvenliğim İçin Emniyet Kemerimi Mutlaka Takarım !

Can Güvenliğim İçin Emniyet Kemerimi Mutlaka Takarım !

Toplum olarak trafikte seyir esnasında ” amaaan sende boşver canım bana birşey olmaz ” mantığı ile hareket eden bir milletten öteye gidemediğimiz gibi araç sürüş başlangıç noktasında emniyet kemerini bağlamadan seyahate çıkan insanlar olduğumuz için yukarılarda da saymış olduğum trafik kazalarının oluş nedenlerine bağlı olarak olası kaza neticesinde araç içerisinden camdan fırlama, yola savrulma veyahut da çarpa – çarpışmanın şiddetine göre kafa ve vücut travmasına bağlı olarak iç kanamaya bağlı neticelenen yaralanma sebebi ile belki de sonu ölüm ile noktalanacağı kaçınılmaz olacaktır.
Trafikte seyir; seyahat konusunda dünya ülkelerinin trafik kazaları istatistiklerini incelediğimiz zaman ülkemiz maşallah trafik kazalarında rekoru kimseye kaptırmaya hiç niyeti yok gibi gözükmekte…Yukarıda saymış olduğum trafik kazalarını tetikleyen ana sebepler kesinlikle yapılan ihmalller neticesi veya trafik konusunda yeterli derecede aldığımız eğitimlerden kaynaklandığı kesinlikle ortadadır!!

PERİYODİK DÜZENLİ TAŞIT BAKIM KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Aracınızı Bakımını Ehil Ellere Yaptırın Kazaya Davetiye Çıkartmayın !

Aracınızı Bakımını Ehil Ellere Yaptırın Kazaya Davetiye Çıkartmayın !

Kazaya davetiye çıkarmamak için özellikle yorucu ve uzun yolculuğa çıkmadan önce kullanmış olduğunuz ulaşım vasıtanızın aylık veya yıllık periyodik bakım kontrol muayenelerini yaptırmayı sakın ihmal etmeyin. Unutmayınız ki eksik yapılan veya ertelenen her yanlış hareket neticede sizlerde geri dönüşü olmayan ağır felakete yol açacaktır!!

UYGUN LASTİKLERİ TERCİH EDİN

Aracınıza Karlı Havalarda Kış Lastikleri Takmayı Sakın Unutmayın !

Aracınıza Karlı Havalarda Kış Lastikleri Takmayı Sakın Unutmayın !

Güvenli sürüş teknikleri konusunda uygun iklim ve arazi şartlarına bağlı olarak doğru lastik seçimi kuşkusuz önemli hayati bir öneme sahiptir. Kullandığınız aracın özelliğine göre size uygun arazi ve iklim şartlarında kullanılmak üzere doğru sağlam lastikleri tercih edin; özellikle kış mevsiminde kış lastiklerinizi yenilemeyi sakın ihmal etmeyin; bu konuda güvenliğinizden asla taviz vermeyin!!

ALKOLLÜ İKEN ARAÇ KULLANMAKTAN SAKININ

Kazaların %30 u Alkollü Taşıt Kullanımından Kaynaklanmaktadır !

Kazaların %30 u Alkollü Taşıt Kullanımından Kaynaklanmaktadır !

Devletin ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığının yaptığı resmi arşiv araştırmalarında kazalı yaralanma ve ölümlerin %30 u alkollü bir şekilde direksiyon başında geçen sürücülerin hatalarından kaynaklandığını göstermektedir. Bu konuda kazaların önlenebilmesi adına araç sürücü kontrollerinin ilgili trafik polislerince sık sık yapılması gerekeceği gibi; alkollü bir şekilde araç kullanımı insanın trafikte ve yaya geçişlerinde ciddi kaza ve ölüm riskini de beraberinde getirecektir.

Bir başka bir gün ve zamanda hayata ve yollara dair yeni bir faydalı bilgiler konulu yazı dizimde yeniden görüşmek dileği ile sevgili arkadaşlar.

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

One Comment:

 1. Esra Kalaycıoğlu

  Merhaba Soner Bey Hocam.
  Uzun zamandan bu yana sürekli sizi ve yazılarınızı sosyal medyadan takip ediyor ilgi ile web sitenizde yazmış olduğunuz yazılarınızı keyifle okuyor ve oluşturuyorum diğer insanlara.
  Kısaca kendimden bahsedeyim size dilerseniz.
  İstanbulda saygın bir kolejde eğitimci öğretmenim.
  Özellikle Güvenli Taşıt Önerileri yazınız yol ve araç güvenliği açısından okumaya kayda değer..
  Özellikle faydalı bilgiler konu kategorisinde sıraladığınız bilgiler tam bir altın bilgi niteliğinde.
  Mutlaka herkesin tecrübelerinizden faydalanması gerekmektedir.
  Yazılarınız paylaşılırsa daha çok insanlara kaynak olur düşüncesini taşıyorum.
  Saygı ve sevgiler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.