Kars tiflis bakü demiryolları yolcu taşımacılığı eylül ayında başlıyor

Dünya hızla gelişmekte; artan nüfus ile birlikte gelişen dünyada turizm ve lojistik yük taşımacılığı konusunda atılan yeni adımlar; yeni projeler ile uzun süre gündemde olan Bakü – Tiflis – Kars (BTK ) demiryolları ortak yolcu ve yük taşımacılığında nihayet yavaş yavaş sona gelindi.
Türkiye’de bu anlamda uzun süredir bir çok demir yolları hatlarının bakım onarım tamiratının yapılmasına karşılık ülkemizde uzunca bir süredir bazı noktalarda şehirlerarası yolcu taşımacılığı bazı illerde aktarmalı tren yolcu seferleri yapılmakta idi.

Daha Fazla Yolcu Demek Ülke Ekonomisine Destektir !

Demiryolları yolcu ve yük taşımacılığı konusunda ülkeler arası transit yolcu; yük taşımacılığı konusunda ekonomiye yeni bir can katmak; nefes aldırmak ve ülkelerarası ticaret hacmini geliştirmek için Türkiye Gürcistan ve Azerbaycan devlet başkanlarının ve ilgili bakanlarının da aralarında bulunduğu bu üç ülke arasında imzalanan protokole göre ” Demir İpekyolu ” projesi ile ilgili olarak lojistik anlamda fazla yük; daha fazla yolcu taşımacılığı konusunda anlaşmaya varılmış, her üç ülke sınırları içerisinde bir birine bağlanacak olan demiryollarında bakım,onarım,yenileme çalışmalarına gidilerek nerede ise Kars – Tiflis- Bakü projesinde yavaş yavaş hedefin sonuna gelindi.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı AKP Kars Milletvekili Ahmet ARSLAN çalışmaları yerinde görüp yetkililerden bilgi almak; incelemek için çalışmaların yapıldığı Demir İpekyol Projesini çalışma alanını ziyaret ederek projede gelinen son aşamaları inceledi.
Bu bağlamda Demir İpekyol Projesinin Çin’den başlayarak Türkiye üzerinden demiryolu ile Avrupa ülkelerine bağlanması; daha fazla yük ve yolcu taşınması hedeflendiği gibi ticaret alanında da ülkeler arası ekonominin güçlenmesi hedeflenmektedir.
Çalışmalar doğrultusunda nerede ise Türkiye tarafında bakım onarımın bittiği,Gürcistan sınırları içerisinde geciken bazı bölgelerde de çalışmalarını hızlandırılarak üç aylık bir süre zarfı sonrası hızlı tren ulaşımı ile Kars Tiflis Bakü ( BTK ) gecikmeli olarak en geç eylül ayı sonlarına doğru olarak yolcu ve yük taşımacılığına başlayacağı resmi olarak Türkiye tarafında bildirildi.

Soner Gürkan Yücel

Merhaba bendeniz Soner Gürkan YÜCEL. Tabiri caizse yolda olan seyahat tayfasının gezgin - seyyah abisiyim. 02.05.1972 Kırıkkale doğumluyum. 1990 yılından bu yana kamu kurumunda sağlık personeli olarak halen görev yapmaktayım. S Seyahate çok ufak yaşlarda yolları, ülkeleri tanımakla başladım. Sonraki dönemler bu benim için bir tutku, geri dönülmez tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Deli dolu, macera ve adrenalin tutkunu; seyahatte iflah olmaz bir sırt çantalı gezgin- seyyahım. Bir kaç yabancı dili akıcı olarak konuşabiliyor; seyahatlerimi yıllardır yürüyerek yapıyorum; 1987 yılından bu yana profesyonel olarak tehlikeli ve uzak yollardayım. Doğada ileri yaşam, hayatta kalma teknikleri; strateji uzmanı olarak resmi kuruluşlara; belli gruplara pratikte ve uygulamalı eğitimler vermekteyim. Profesyonel olarak özellikle yurt dışı ağırlıklı tursuz, sponsorsuz; reklamsız seyahatlerimi kendi bütçemden yapıyorum. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

3 Comments:

  1. Yok baba yok ,An itibariyle tren miren yok aq

  2. Çok güzel bir haber, ülkeler arası ulaşım ve ticari faaliyetler için faydası çok büyük olucak. E biz gezginler içinde keyifli deneyimler sunacak.

    • Kesinlikle haber açısından oldukça önemlidir diyebilirim Sevgili Sinan Emin Erdem.Öte yandan ekonomik olarak seyahat edecek olanları ve kalabalık seyahat edecek kişiler için ise fiyat tarifesi uygun olacaktır diğer ulaşım araçlarına göre bu hatta seyahat etmek isteyen insanlar gezginler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir